środa, 2 lipca 2014

Motywacja w... sportach siłowych

Dzisiaj zajmiemy się tematem motywacji w sportach siłowych, konkretniej w kulturystyce. Każdy przecież chciałby ładnie wyglądać, mieć rozbudowaną muskulaturę, siedząc w domu i nic nie robiąc. (Nie)stety, na każdą rzecz trzeba sobie zapracować. Wszystko co przychodzi łatwo, równie łatwo odchodzi. Gdyby ludzie nie musieli pracować na wyrzeźbione mięśnie ciała, nikt nie odczuwałby satysfakcji z ich posiadania. To ciężka praca sprawia, że dbamy o swoje ciało i odczuwamy zadowolenie po każdym treningu. Jest nam potrzebna, abyśmy codziennie dążyli do lepszych rezultatów i nigdy nie osiadali na laurach. Aby wszystko funkcjonowało prawidłowo, potrzebujemy także odpowiedniego nastawienia mentalnego.  Jeżeli jeszcze nie wiecie czym jest motywacja to zapraszam do mojego wcześniejszego artykułu na ten temat. Przedstawię wam kilka sposobów takiego przygotowania w kulturystyce.

Sposoby motywacji:


 • oglądanie materiałów filmowych - W internecie można znaleźć mnóstwo video motywujących do działania. Działają one chwilowo, aczkolwiek dostarczają dużą dawkę motywacji, jednakże w nadmiarze są zwykłymi "zjadaczami czasu";
 • wyznaczenie sobie celów - Ustalajmy co chcemy osiągnąć i wędrujmy krok po kroku w stronę upragnionego szczytu. Każdy kolejny krok i coraz dłuższa przebyta droga, będą zachęcały coraz bardziej. Nic tak nie motywuje, jak świadomość, że cel jest już blisko;
 • wyobraź sobie efekty - Wyobrażenie siebie po uzyskaniu pożądanych efektów, także zwiększa naszą motywację. Warto więc czasem pomyśleć, jak będziemy wyglądali i jak bardzo będziemy szczęśliwi i usatysfakcjonowani, gdy osiągniemy upragniony cel;
 • pomyśl o korzyściach - Ciężka praca nie tylko sprawi, że będziesz dobrze wyglądał. Wpłynie również na twoją siłę, koordynację ruchową, lepsze samopoczucie i zdrowie. Poprawi jakość twojego snu, zmniejszy poziom cholesterolu i obniży ciśnienie krwi. Ludzie aktywni fizycznie, żyją średnio nawet o 5 lat dłużej;
 • planuj - Wykonuj ćwiczenia starannie i zgodnie z wcześniej założonym planem treningowym. Nigdy nie improwizuj, tylko wymieniaj ćwiczenia na daną partię tak, aby twoje mięśnie dobrze się rozwijały, a jednocześnie abyś się nie nudził;
 • bądź pozytywnie nastawiony - Zawsze myśl pozytywnie. Ciesz się nawet najmniejszymi rezultatami, bądź cierpliwy, a twój sukces będzie tylko kwestią czasu. Nie zadręczaj się porażkami z przeszłości. Doceniaj wszystko co cię otacza i dąż do perfekcji.
 • nagradzaj się - Zacznij się samorealizować. Nagradzaj się za małe sukcesy, które zbudują jedną całość. Po każdym cięzko przepracowanym treningu pozwól sobie na godzinkę snu więcej, odprężającą kąpiel lub regenerujący masaż.
 • słuchaj motywującej muzyki - Odpręż się słuchając muzyki przed wysiłkiem. Badania naukowców z Uniwersytetu w Teaneck w New Jersey dowodzą, że słuchanie muzyki podczas ćwiczeń zwiększa ich efektywność. Równie skutecznie odwraca uwagę od zmęczenia.
 • urozmaicaj trening - Nigdy nie trzymaj się sztywno swojego planu. Znajdź zamienniki dla swoich elementów treningu, aby sesję na siłowni nie bywały nudne, tylko sprawiały przyjemność. Jest wiele rozmaitych ćwiczeń, rozwijających te same partię mięśni. Zawsze jest w czym wybierać.
 • ucz się na błędach - Nigdy się nie załamuj, gdy nie potrafisz wykonać wielu powtórzeń, nie od razu Rzym zbudowano. Regularnie trenując, nawet najtrudniejsze ćwiczenia nie będą sprawiały ci trudności. Ucz się na  błędach, każdą kontuzję traktuj jako nauczkę.
 • zapisuj w zeszycie swoje parametry - Załóż sobie specjalny zeszyt, w którym będziesz zapisywał obwody i parametry, które zamierzasz poprawić. Nawet jeżeli nie będziesz widział efektów w lustrze, to wszystko będzie udokumentowane na papierze. Będzie on twoim punktem odniesienia.

Co obniża motywację:


 • żle dobrany treningi - Niewłaściwie dobrany trening, błędna technika wykonywania powtórzeń czy zbyt duże obciążenia mogą prowadzić do uszkodzenia aparatu ruchu, przetrenowania lub innych problemów zdrowotnych. Zawsze dobieraj plan treningowy zgodnie ze swoimi możliwościami. Nigdy nie próbuj trenować jak profesjonalista, będąc początkującym.
 • niewystarczająca ilość snu - Regeneracja przede wszystkim. Jeżeli nie będziesz dostarczał odpowiedniej ilości snu swojemu organizmowi, to będzie się on wolniej regenerował, nie będziesz miał siły, a twoje rezultaty będą pokazywały się w powolnym tempie.
 • zbytnia chęć motywacji - pamiętaj, że sama motywacja to nie wszystko. Zbytnie chęci są złe. Nigdy nie należy poświęcać większości czasu na motywację, bo ostatecznie zabraknie go na wykonanie treningu.
 • źle dobrana suplementacja, nieprawidłowa dieta - Przed rozpoczęciem sesji treningowych, skonsultuj się z lekarzem i trenerem na siłowni, oni doradzą ci jakich supelmentów powinienneś zażywać, czy nie ma żadnych przeciwwskazań oraz pomogą Ci dobrać odpowiednią dietę dla twojego organizmu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz