piątek, 25 kwietnia 2014

Wytrzymałość psychiczna, czyli odporność na presję

Każdy z nas od dziecka kształtuje swój charakter i osobowość. Na bazie wrodzonych i odziedziczonych predyspozycji przekazanych przez przodków wyróżniamy różne cechy. Jednakże na rozwój naszej osoby mają wpływ także społeczności w których przebywamy oraz warunki wychowawcze. Dzisiaj omówimy wytrzymałość psychiczną. Cechę, która wyróżnia zwycięzców i ludzi sukcesu.


Wytrwałość psychicznaWytrwałość psychiczna to zdolność osiągania wysokich wyników, pomimo presji i problemów. Często jest to kluczowa cecha w osiąganiu sukcesu. Osoby o mocnym umyśle unikają pewnych zachowań np., użalania się nad sobą, myślenia o przeszłości, poddawania się po porażce albo zadowalania innych własnym kosztem. Nikt nie ma wrogów tylko na samym początku. Podejmując się jakiegoś działania, niezależnie czy jest to zdobycie olimpijskiego złota czy napisanie egzaminu na przyzwoitym poziomie, musisz liczyć się z powstającą presją i oczekiwaniami. Ludzie twardzi psychicznie to osoby, które pomimo przeciwności dążą do postanowionego celu.Na wytrwałość składa się kilka czynników:

  • podejście do działania
  •  zaangażowanie
  • własna wartość.
Podejście do działania


Wiadomo, że jeżeli nie zależy nam na zdobyciu celu, nie odczuwamy stresu ani presji i nie możemy wykazać się silną psychiką. Jednak gdy dążymy do zrealizowania postawionego sobie celu,  ważne jest nasze podejście. Musimy zdawać sobie sprawę, że osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie życia wymaga ogromnych wyrzeczeń (czasem mniejszych, czasem większych). Jeżeli nie jesteś gotowy na odpowiednie poświęcenie, odpuść sobie. Jednak jak zdajesz sobie sprawę ile może cię kosztować zdobycie upragnionego szczytu i wcale cię to nie przeraża, czytaj dalej.

Zaangażowanie


Zawsze liczą się chęci. Zdolność skupienia się i realizowania postanowionego celu jest bardzo ważna. Jednak najważniejszym elementem okazuje się odpowiednia motywacja. Aby regularnie odbywać treningi lub pracować nad udoskonalaniem naszych zdolności musimy wprowadzić system nagród. Jeżeli znasz kogoś kto regularnie szlifuje swój talent i prowadzi życie pełne wyrzeczeń, nie żałuj mu pochwał. Mimo, że to mało znacząca rzecz, bardzo cieszy w ustach kogoś innego. Zawsze znajdzie się ktoś z większym talentem w jakiejś dziedzinie, dlatego pracuj, bo o każdy talent trzeba dbać jak o kwiatka. Musisz go regularnie podlewać i zapewniać mu odpowiednie warunki. Podobnie jest w życiu. Każdą zdolność musisz systematycznie szlifować w sprzyjającym otoczeniu.
Poczucie wartości


Każdy z nas, musi być pewny swojej wiedzy i umiejętności. Już kiedyś o tym pisałem. Wiara we własne możliwości pozwala stawiać sobie coraz wyższe cele. Jeżeli jesteś świadomy swoich atutów i wiesz na co cię stać, możesz osiągać rzeczy niemożliwe. Jak to powiedział Muhammad Ali: "Aby być wielkim mistrzem, musisz uwierzyć, że jesteś najlepszy. Jeśli nie jesteś, udawaj, że jesteś". Jeżeli masz poczucie własnej wartości to twoje samopoczucie i wyniki (poparte ciężką pracą) będą bardzo dobre.

Przepraszam za swoją przerwę w pisaniu. Była ona spowodowana świętami i obecnymi egzaminami. Mam nadzieję, że jesteście wyrozumiali i wytrwale czekacie na kolejne posty : )
2 komentarze:

  1. Twoje posty bardzo się przydają, kiedy do matury zostają dwa tygodnie :) Widać, że super się bawisz przy pisaniu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hej, wróć do pisania. Nie każ swoim wiernym czytelnikom czekać(np. mi) Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń