sobota, 1 lutego 2014

O motywacji słów kilka

Czym jest motywacja? Jak ją zwiększyć? Czemu ludzie nie stawiają sobie wysokich wymagań? Dlaczego społeczeństwo rezygnuje z realizowania marzeń? Pytania te z pozoru wydają się dosyć proste, lecz odpowiedź na nie wymaga zastanowienia. W tym poście postaram się przybliżyć wam wyjaśnienie tych spraw. CZYM WŁAŚCIWIE JEST MOTYWACJA?


Motywacja jest stanem gotowości, który pozwala podjąć określone działanie. Każdy z nas wiele razy czuł, że jest zmotywowany, np. gdy chciałeś coś zmienić w swoim życiu i byłeś w stanie zacząć natychmiast lub gdy złożyłeś jakąś obietnicę i musiałeś jej dotrzymać. Żeby osiągnąć cel musisz przejść proces motywacyjny, który ukierunkowuje cię do pokonania przeciwności. Proces ten składa się z pojedynczych motywów, które dzielą się na pobudzające (pobudzają człowieka do działania) i powstrzymujące (przeszkadzające w osiągnięciu celu).


JAK JĄ ZWIĘKSZYĆ?


Istnieje wiele sposób, które przybliżają osiągnięcie celów, przedstawię wam kilka  (najskuteczniejszych według mnie) z nich:
  • ustalanie celów – jest to podstawowa czynność, bez której nie da się obejść. Czegokolwiek nie chciałbyś osiągnąć, musisz wyznaczyć sobie cel, punkt do którego będziesz zmierzał dopóki go nie osiągniesz. Zanim zaczniesz coś robić, musisz zastanowić jaki ma być końcowy rezultat i dążyć do niego małymi krokami.
  • wizualizacja końcowego efektu – każdego dnia zagospodaruj chociaż chwilkę na myślenie o momencie w którym osiągniesz coś nad czym tak ciężko pracowałeś. Jak to będzie? Co będziesz robił dalej? Zastanów się jak będziesz się wtedy czuł. Czy to cię umocni i doda siły do dalszej pracy?
  • działanie powoli, ale skutecznie – niczego nie da się posiąść od razu. Nikt nie każe Ci przenosić gór. Na wszystko trzeba zapracować. Coś co przychodzi łatwo, także łatwo odchodzi. Żeby osiągnąć sukces musisz stawiać kolejne kroki. Każdy następny sprawi, że będziesz coraz bliżej upragnionego celu. Świadomość tego jak daleko już zaszedłeś, pozwoli ci ciągle iść naprzód.CZEMU LUDZIE NIE STAWIAJĄ SOBIE WYSOKICH WYMAGAŃ?


Ludzie nie stawiają sobie wysokich wymagań, ponieważ boją się ryzyka, unikają wtedy porażek. Nie popełniają w ten sposób błędów i ich życie jakoś się trzyma. Nie próbują stawać się ponadprzeciętni. Zatracają wiarę w siebie, która jest głównym czynnikiem sukcesu. To właśnie porażka jest nawozem zwycięstwa. Za każdym razem popełniając błędy, dowiadujemy się co robić, aby ich nie powtórzyć w przyszłości. To właśnie ludzie którzy nie boją się popełniać błędów, zdobywają upragnione szczyty. Nie bój się popełniać błędów i ucz się na nich!
DLACZEGO SPOŁECZEŃSTWO REZYGNUJE Z REALIZOWANIA WŁASNYCH MARZEŃ?


Każdy z nas ma jakieś marzenia, które dotyczą różnych tematów. Niektóre łatwo spełnić, inne ciężej, ale wszystkie da się zrealizować. Ludzie często zapominają o tym, że one się spełniają. Bardzo ciekawie opisał to Will Smith w filmie W pogoni za szczęściem "Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz".  Jeśli czegoś pragniesz to po prostu to zdobądź. Nie daj sobie wmówić, że czegoś nie potrafisz. Realizuj własne marzenia!

2 komentarze: