poniedziałek, 7 lipca 2014

Jak dobrać odpowiedni plan treningowy?

Wiele osób, które postanawia ćwiczyć, zniechęca się już na samym początku. Powód? Brak wiedzy na temat odchudzania, siłowni, treningu. Mimo motywacji i chęci, czasami niewiedza nie pozwala na osiągnięcie upragnionego celu. Gdy nie wiemy jak coś zrobić, nie zabieramy się za to, ponieważ nie chcemy tego zepsuć. Tak samo jest z dobieranie planu treningowego. Zbyt prosty nie będzie przynosił odpowiednich rezulatatów, a zbyt trudny zamiast rozwijać, może doprowadzić do poważnych kontuzji.



1. Rozgrzewka


Najważniejsza, bardzo często pomijana część treningu, która diametralnie zmniejsza ryzyko urazu. Nie ważne czy jesteś zawodowym sportowcem, czy amatorem, musisz rozgrzać się przed ćwiczeniami. Każda sesja treningowa powinna rozpoczynać się od 10-15 minutowej rozgrzewki. Nie należy także przesadzić, ponieważ jak sama nazwa wskazuje rozgrzewka służy do rozgrzania przed treningiem. Zwiększa ona elastyczność mięśni, co zapobiega wszelkiego rodzaju naciągnięciom lub zerwaniom.



2. Wybranie odpowiedniej formy ćwiczeń


Bardzo ważnym elementem doboru treningu, jest określenie jego formy. Jest to kwestia indywidualna, każdy powinien zdecydować jaki jest cel jego ćwiczeń. Oto warianty:

  • jeżeli chcesz schudnąć - musisz trenować równomiernie cały organizm, aby wszystkie grupy mięśni pracowały. Najlepszym rozwiązanie jest połączenie treningu aerobowego (bieganie, jazda na rowerze, pływanie) i siłowego (siłownia, ciężarki). Trening aerobowy służy spaleniu tkanki tłuszczowej, a siłowy jej transformacji w tkankę mięśniową. Jest on bardzo dobry dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią i nigdy nie były aktywne fizycznie.

  • jeżeli chcesz wyrzeźbić mięśnie - musisz trenować konkretną grupę mięśniową (nie zaleca się trenowania tylko jednej grupy, gdyż nie wygląda to ciekawie). Sam trening siłowy z wykorzystaniem wolnych ciężarków będzie dobrym rozwiązaniem. Ten rodzaj treningu służy rozrostowi tkanki mięśniowej. Przeznaczony jest dla osób zaawansowanych, które z siłownią nie stykają się po raz pierwszy.



3. Umiar i równowaga


Dopasuj ilość powtórzeń, ilość serii, prędkość wykonywanie ćwiczeń oraz czas odpoczynku pomiędzy seriami do możliwości swojego organizmu. Ważne jest aby nie przesadzić. Może to doprowadzić do przetrenowania, co odbierze nam chęci do działania i zwiększy możliwość uszkodzenia ćwiczonych partii. Człowiek to nie maszyna. Limity są naszą kwestią indywidualną i dlatego, powinniśmy dążyć do ich zwiększenia, lecz to wymaga czasu.



4.  Poświęcenie


Aby rezultaty były widoczne, musisz dać coś od siebie. Poświęć godzinkę lub półtorej, a efekty przyjdą z czasem. Nic nie przychodzi łatwo, a jeśli przychodzi, to równie łatwo odchodzi. Stosowanie odżywek nie jest wskazane, może poprawi nasz wygląd i wyniki szybciej niż ćwiczenia, jednakże wszystko ma swoją cenę i na pewno nie wyjdzie ci to na dobre w przyszłości. Pamiętaj, nic nie daję takiej satysfakcji jak coś osiągnięte poprzez krew, pot i łzy.



5.  Systematyczność


W każdym sporcie, nawet w codziennych czynnościach, aby coś robić dobrze musisz regularnie trenować. Nie chodzi o to, aby spędzać jak najwięcej czasu, tylko jak najczęściej. Możesz ćwiczyć 6 godzin co dwa tygodnie, ale nie osiągniesz tego co ktoś, kto będzie trenował godzinę co drugi, trzeci dzień. Systematyczność to podstawa. Jeżeli chcesz coś osiągnąć, musisz się temu poświęcić.




Każdy plan treningowy działa, jeżeli jest poparty odpowiednio zbilansowany dietą (czyt. zdrowym odżywianie). Efekty nie przyjdą od razu, dlatego należy uzbroić się w cierpliwość, żeby później cieszyć się z idealnej sylwetki !

1 komentarz:

  1. Świetnie, że wróciłeś. Widzę, że tematyka bardzo wakacyjna. Może i mi coś się przyda. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń