poniedziałek, 9 czerwca 2014

7 sposobów, jak zaoszczędzić nawet kilka godzin dziennie


Pisałem już kiedyś o wartości czasu w dzisiejszych czasach. Dzisiaj zajmę się tym tematem od troszkę innej strony, a mianowicie jak zaoszczędzić nawet kilka godzin dziennie. Mój grafik był przez dłuższy czas bardzo napięty, stąd brak wpisów na blogu, jednakże stało się to moją inspiracją dla dzisiejszego artykułu. Wierzę, że ostatnie tygodnie nauczą mnie czegoś i będę mógł osiągnąć wyższy poziom swoich możliwości w każdym aspekcie życia (tzw. "level up").   Zachęcam wszystkich do lektury.1. Wysypiaj się


Wyrzuć z sypialni "zabijacza czasu" (komputer, telefon, telewizor, wszystko co skutecznie skupia na sobie twoją uwagę). Kładź się spać przed północą, dbaj o to, aby twoja sypialnia była wywietrzona i śpij minimum 8 godzin (optymalnie od 8 do 10).  Jeżeli będziesz niewyspany, nie będziesz miał energii, a twoje ciało będzie ociężałe, niezdolne do pracy, co przełoży się na gorsze samopoczucie, zły humor i brak chęci. Pamiętaj, że im więcej masz energii tym ciężej cię zdemotywować lub wybić z rytmu.
2. Względnie planuj swój dzień


Zacznij planować swój dzień. Zastanów się co musisz w nim zrobić. Zdecyduj co jest ważniejsze od reszty i trzymaj się hierarchii (od najważniejszych rzeczy do przyjemności).  Zastanów się nad prowadzeniem specjalnego zeszytu w którym będziesz zapisywał swoje obowiązki i odkreślał to co już zrobiłeś. Pomoże ci to nie zapomnieć o żadnej ważnej rzeczy, a także zwiększy ilość godzin przeznaczonych na relaks.
3. Ogranicz Social Media


Ogranicz korzystanie z portali społecznościowych. Facebook, Instagram, Twitter i Nasza-Klasa to skuteczne "pożeracze czasu". Efektywnie odwracają naszą uwagę i w ten sposób marnują nasz czas. Staraj się poświęcać im jak najmniej czasu, rób to wieczorem, gdy wszystkie obowiązki zostaną już wykonane.
4. Nie rób wszystkiego na raz


Nawet jak masz dużo obowiązków, nie staraj się robić kilku rzeczy na raz. Wykonując masę czynności, nie skupiamy się na jednej i efekty naszej pracy są niedokładne, niestaranne. Trzymaj się własnej hierarchii i wykonuj wszystko z precyzją i zaangażowaniem.
5. Zacznij od rzeczy, których nie lubisz


Wiadomo, że jeżeli mamy do wyboru rzeczy które lubimy robić i te, których nie lubimy, wybierzemy te pierwsze. Jednak spełniając codzienne obowiązki, lepiej zacząć od tych nielubianych. Wykonując pewne czynności, szybko tracimy chęci do pracy. Dlatego właśnie, rozsądniej jest zacząć od tych niezachęcających zadań. Nawet gdy stracimy ochotę do pracy, to ostatecznie zostaną nam tylko te lubiane rzeczy.
6. Wyłącz telewizor, włącz radio


Zamień telewizor na radio. TV skutecznie odciąga twoją uwagę, ponieważ wykonując jakąś czynność zwraca też twój wzrok co dekoncentruje cię na wykonywaniu planowanych zadań. Radio natomiast zmusza jedynie twoje uszy do słuchania, a inne zmysły są wykorzystywane do danej pracy.
7.  Używaj rowera


Zamiast pokonywać długie dystansę na piechotę, zacznij wykorzystywać rower. Również jest zdrowy, ponieważ wykorzystuję twoją własną siłę, a przynosi o wiele lepsze czasowo rezultaty niż marsz na piechotę. Gdy twój grafik jest mocno napięty i szybko musisz zmieniać miejsce położenia (np. szkoła --> hala) użyj jednośladu. Pomoże ci to zaoszczędzić kilka dodatkowych minut.
Wszystkich czytelników przepraszam za przerwę w pisaniu, ale była ona spowodowana egzaminami w szkole, turniejami sportowymi i końcem roku. Mam nadzieję, że z niecierpliwością oczekujecie kolejnych postów : )

2 komentarze:

  1. Popieram w pełni każdą z rad. Święte słowa.

    OdpowiedzUsuń
  2. Fajnie i przytomnie napisane rady. Myślę, że im więcej będzie wpisów na temat właściwego gospodarowania czasem tym lepiej. Np. ja osobiście często się rozglądam za tego typu poradnikami ;)

    OdpowiedzUsuń