wtorek, 4 marca 2014

Zdolność podejmowania decyzji

Każdy z nas dokonuje wielu wyborów w swoim życiu. Nie zawsze wszystkie decyzje bywają słuszne. Jedne stawiają nas w lepszej sytuacji, inne przekreślają nasze plany na całe życie. Dlaczego ludzie źle wybierają? O czym należy pamiętać dokonując wyborów? Jak zminimalizować szansę podjęcia złej decyzji?

Sztuka podejmowania decyzji


Nie każdy człowiek potrafi decydować o własnym losie. W dzisiejszych czasach jest coraz mniej odpowiedzialnych ludzi. Szacuje się, że dopiero co dziesiąta napotkana na ulicy osoba posiada własne zdanie i potrafi podejmować trudne decyzje dotyczące swojego dalszego życia, przyszłości. Większość ludzi boi się konsekwencji, które mogą wynikać z błędnego wyboru. Ciężko nam zaryzykować, ponieważ boimy się porażki, a tak naprawdę nie próbując, nigdy nic nie zyskamy. Wolimy, żeby było tak jak jest, unikając zmiany na lepsze. Jak to powiedział zdobywca dwóch złotych medali na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi - Kamil Stoch: "trzeba sto razy przegrać, by raz wygrać". Nie warto się załamywać. Każdemu zdarza się gorsza decyzja, ale jeżeli uczymy się na błędach to w końcu osiągniemy sukces.
Drobna pomoc


Nikt nie każe wam decydować samemu. Nie warto zgrywać bohatera i zdawać się tylko i wyłącznie na siebie. Czasami lepiej zasięgnąć rady innych, żeby upewnić się  w swoich postanowieniach. "Co dwie głowy to nie jedna". Nie chodzi o to, żeby szukać specjalistów w danej dziedzinie. Rozmowa ze zwykłymi ludźmi czasem wystarczy, żeby zobaczyć problem od drugiej strony. Często najbliżsi (obcy również) potrafią nas natchnąć, nie znając zupełnie tematu. Rozwiązanie wielu problemów bądź podjęcie masy decyzji może okazać się banalnie proste. Czasem najlepszym wyborem jest ten oczywisty, który podjęliśmy już nieświadomie na samym początku.
Stres i presja otoczenia


Jeżeli postanowisz działać w pojedynkę, musisz liczyć się ze stresem i presją otoczenia. Może się zdarzyć, że ludzie wokół będą próbowali narzucić ci swoje ideały i wartości. Nie ulegaj ich namową, możesz skorzystać z dobrych porad. Myśl racjonalnie i dokonaj wyboru, który będzie jak najlepszy w skutkach dla ciebie i twojego otoczenia. Podjęta decyzja może zaważyć na twojej przyszłości. Nie pozwól, żeby ktoś wybierał za ciebie. Wybierając źle to ty stracisz, nie osoba, która zadecydowała za ciebie. Zawsze łatwo komuś doradzić. Dzieje się tak, ponieważ sami znajdując się w danej sytuacji, nie zauważamy tych najprostszych rozwiązań.
Kilka porad


 • przemyśl to co próbujesz osiągnąć - skup się na tym czego pragniesz, zwróć uwagę na to co chcesz zyskać poprzez decyzję,
 • myśl racjonalnie - nie ulegaj presji społeczeństwa, zdecyduj co będzie dla ciebie najlepsze, nie daj się ponieść emocjom,
 • nie sugeruj się wyborami innych - to, że ktoś wybrał dobrze dla siebie, nie znaczy, że będzie to takie dla ciebie. Każdy z nas jest inną, niepowtarzalną osobą oraz posiada wyjątkowe zdolności, wyróżniające od reszty.
 • stosuj podaną kolejność:
  sytuacja w której musisz podjąć decyzję >> dokładne przeanalizowanie problemu >> ocena własnych możliwośći >> zasięgnięcie rady innych >> podjęcie w 100% pewnego wyboru :)Nigdy nie pozwól, by ktoś wybierał za ciebie. Zrób to sam, ewentualnie sięgnij po radę innych, gdy nie masz stu procentowej pewności swojego wyboru !


3 komentarze:

 1. Świetny blog, dawno nie czytało mi się czyjegoś wpisu z taką przyjemnością :)
  Z chęcią zaobserwuję Twojego bloga :)

  _______________________________
  www.MonikaMacyszyn.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Miło się czyta i fajne tematy ,będę wpadała częściej :)
  juulka-juuulka.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobry post. Racja, czasem wybór wydaje się bardzo oczywisty, ale trzeba przemyśleć wszystkie aspekty :)

  OdpowiedzUsuń