wtorek, 18 marca 2014

Wartość czasu w dzisiejszych czasach

Każdy z nas posiada zainteresowania, hobby, coś co sprawia mu przyjemność i lubi się temu poświęcać. Nie zawsze jednak znajdzie się na to czas. Często nie dajemy rady wyrobić się z pracą czy szkołą. Nie potrafimy się skupić, obowiązki zajmują nam większą część dnia, później nie mamy siły i idziemy spać. Jak znaleźć czas na przyjemności? Co zrobić, żeby było go jak najwięcej?


Czas to pieniądz


Naukowo, czas to wielkość fizyczna, która określa kolejność zdarzeń i odstępy między nimi. Płynący czas jest ciągle omawianym pojęciem w filozofii. Jako ludzie nie mamy go zbyt wiele. Nasze życie trwa przeciętnie ok. 73 lat u mężczyzn i 82 lata u kobiet. Większą jego część spędzamy na edukacji w szkole, potem na studiach. Następnie szukamy pracy, którą będziemy wykonywać do końca wieku produkcyjnego. Życie człowieka wydaje nam się stosunkowo długie, jednak w porównaniu z historią wszechświata, czy naszej planety jest bardzo krótkie. Nie trwa długo. Dlatego nie marnujcie czasu przed telewizorem czy komputerem, niech służą wam one jako chwilowa rozrywka, a nie zajęcie na długie wieczory. Życie jest chwilowe, dlatego korzystajcie z niego w 100 procentach !

Odpowiednie rozplanowanie dnia


W życiu nie ma sensu się spieszyć. Jest to niezdrowe, a życie w pośpiechu prowadzi do stresu i chorób z nim związanych. Nie warto szarpać swoich nerwów. Każdy dzień należy sobie względnie rozplanować. To pomoże w lepszej organizacji i zwiększy komfort pracy. Nie chodzi o to, żeby prowadzić grafik każdego dnia z dokładnością co do minuty. Życie byłoby wtedy monotonne i ludzie popadaliby w rutynę. Im wcześniej zaczniesz wypełniać swoje obowiązki (nie na "odwal się", tylko z dokładnością i w skupieniu), tym prędzej będziesz mógł zrelaksować się i spędzić czas zajmując się swoim hobby.
Mądrość kwestią czasu?


Nie wszystko jesteśmy w stanie zrozumieć w pewnym wieku. Do niektórych rzeczy musimy dojrzeć. Czasami potrzeba trochę czasu, aby spojrzeć na świat z innej perspektywy. "Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Nasz sposób rozumowanie jest różny w dzieciństwie i w dorosłym życiu. Dzieci nie myślą racjonalnie i nie przewidują konsekwencji swoich czynów, lecz czasami dostrzegają rzeczy, których dorośli nie są w stanie zauważyć. Starsi ludzie potrafią przewidzieć następstwa swoich działań, ale często brakuje im wyobraźni i wytrwałości, która pozwala spełniać postanowienia. Nie zależnie od wieku, trzeba spełniać swoje marzenia. Całe życie musimy dążyć do ich wypełnienia!
Wolny czas


Jedni ludzie nigdy nie znajdują wolnego czasu, z kolei inni posiadają go w nadmiarze i nie potrafią wykorzystać. Organizacja zajęć zależy od:
 • wieku,
 • rodzaju zajęcia,
 • ilości dostępnego czasu,
 • możliwości finansowych.
Mimo tych czynników, każda czynność którą postanawiasz robić w wolnym czasie, powinna być pożyteczna dla ciebie lub twojego otoczenia. Jeżeli twój organizm wypoczywa, ćwiczysz mięśnie, poszerzasz swoją wiedzę lub nabywasz nowe zdolności to nie marnujesz swojego czasu.Pamiętaj, żeby nie marnować swojego czasu na rzeczach, które nie przynoszą Ci żadnej korzyści, a wręcz przeciwnie - szkodzą. Zastanów się co lubisz robić, co sprawia Ci przyjemność i poszerzaj swoją wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie !

2 komentarze:

 1. Cześć !
  Masz świetny blog. Może wspólna obserwacja ? Pozdrawiam http://jusinx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Mi jeszcze brakuje jakiś sposobów motywacyjnych do organizacji czasu i ogólnie ogarnięcia życiowego. Chyba nie ma na świecie osoby bardziej roztrzepanej ode mnie :) Post bardzo dobry, napisany z gracją i widać, że kochasz to, co robisz. Pozdrawiam
  z-kobiecej-strony.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń