piątek, 11 kwietnia 2014

6 sposobów, jak radzić sobie z krytyką

Krytyka jest nieodłącznym elementem dzisiejszego świata. Kiedy decydujemy się na jakieś działanie, musimy zdawać sobie sprawę, że nie zawsze będzie się to podobało wszystkim. Każdy człowiek jest inny. Ludzie kierują się różnymi wartościami, dlatego też nasze poglądy bywają różne. W jaki sposób radzić sobie z krytyką?









1. Wysłuchaj krytyki


Zainteresuj się tym, co ktoś ma ci do przekazania. Każda konstruktywna krytyka wynika z popełnionego błędu lub niezauważonej usterki w naszym działaniu i ma na celu udoskonalenie dalszych efektów. Każdy człowiek kieruje się innymi wartościami, co jest bardzo dobre i pomaga dostrzec drugą (często niezauważalną przez nas) stronę medalu. Jeżeli oskarżenia są słuszne, to mają na celu zmianę sposobu działania lub zwiększenie efektywności wykonywanej pracy.



2. Rozluźnij się


Nigdy nie daj ponieść się emocjom. Zawsze rozsądniej przemyśleć wysłuchaną krytykę niż pochopnie zareagować. Ludzie pod wpływem emocji dokonuję rozmaitych, dziwnych rzeczy, których później żałują. Nie warto działać bez namysłu, ponieważ niektóre decyzje, dotyczą naszej przyszłości. Nie warto popełniać błędów, których można uniknąć. Jak to powiedział Paulo Coelho: "Zwycięscy nie powtarzają w nieskończoność tych samych błędów".



3. Wyciągnij wnioski


Zrozum to co ktoś miał Ci do powiedzenia. Skoro natknąłeś się na krytykę, to znaczy, że zaszedłeś wystarczająco daleko, aby inni zainteresowali się tym co robisz. Każdy popełnia błędy, ale tylko głupiec je powtarza. Jesteś istotą rozumną i potrafisz wyciągać wnioski ze swoich poczynań. Zastanów się co robisz źle i znajdź rozwiązanie swojego problemu. Krytyka nie świadczy o tym, że jesteś przegrany. Jest potrzebna tak samo jak aktualizacje na komputerze. Choć tworzone programy spełniają wiele pożytecznych funkcji, to wciąż są nieustannie doskonalone, aby jeszcze bardziej ułatwić człowiekowi pracę.




4. Nie daj sobie wmówić nieprawdy


Nie zawsze jednak krytyka jest uzasadniona. Czasami ludzie niesłusznie nas oskarżają lub naginają prawdę, aby nas poniżyć. Pamiętaj, że popełnione błędy nie czynią z ciebie gorszego człowieka. Nie można oceniać osoby na podstawie jednej sytuacji. Wszyscy mamy prawo do pomyłki, a nie chcemy być sądzeni w oparciu o gorszy dzień lub trudniejszy etap w naszym życiu.



5. Znaj swoje prawa


Tylko winny się tłumaczy. Nie ma sensu bronić się przed czyjąś opinią. Musimy być świadomi popełnianych czynów, nawet tych złych. Pamiętajcie, że krytyka służy po to, aby dostrzec własne błędy i im zaradzać, a nie po to żeby kogoś skarcić. Nigdy nie krzywdź nikogo swoją opinią, bo każdy posiada swoje prawa, których nikt nie może mu odebrać. Miej świadomość, że groźby są karalne.



6. Nie trać wartości


Jesteś tylko człowiekiem. Masz prawo źle wybierać. Każda podjęta decyzja powinna czegoś nas uczyć. To, że zrobisz coś, czego będziesz żałował, wcale nie świadczy o tym, że jesteś mniej wartościowy niż inni. Musisz znać swoje wady i zalety, a z każdym popełnianym błędem nabywać doświadczenia i nauki na przyszłość, a nie tracić pewność siebie.



Jeżeli zamierzasz kogoś skrytykować, przemyśl jakich słowa chcesz wykorzystać, a następnie zastanów się nad intencjami. Krytyka jest dobra tylko wtedy, gdy ma na celu pomoc drugiej osobie w naprawieniu błędu, którego nie dostrzegł.

9 komentarzy:

  1. Doskonale powiedziane. Czasami mam problem z nieuzasadnioną krytyką, a twoje posty bardzo mi pomagają

    OdpowiedzUsuń
  2. świetny tekst :)
    obserwuję Twojego bloga :) liczę na rewanż tu http://blackleopard-official.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetne posty! obserwuje
    Zapraszam do nas http://cherry-nat.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. z krytyką trzeba się oswoić. ja zawsze reagowałam na nią agresywnie i obrażałam się, dopiero na spokojnie dochodziłam do wniosku, że jednak ktoś inny może mieć rację. Teraz już spokojniej reaguję i zdecydowanie lepiej na tym wychodzę. Ale chyba trzeba do tego dorosnąć. ;)
    pozdrawiam.
    http://poprostumadusia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  5. Ciekawe zapraszam do mnie :) http://bymikabloog.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  6. W pełni się zgadzam. I trzeba jeszcze odróżnić tę konstruktywną od bezsensownego hejtowania :)

    OdpowiedzUsuń
  7. Bardzo pomocny post dla innych osób :)
    http://welcomtomyworldd.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń