piątek, 14 lutego 2014

Pewność siebie, czyli cecha ludzi sukcesu

Czy zastanawialiście się kiedyś, która cecha jest w życiu najbardziej potrzebna? Co pomogłoby osiągnąć najlepsze rezultaty w pracy, w szkole lub w relacjach z najbliższymi? Dzięki czemu  życie stałoby się prostsze, a codzienne problemy nie miałyby miejsca bytu?KTÓRA CECHA JEST W ŻYCIU NAJBARDZIEJ POTRZEBNA?


Moim zdaniem jest to pewność siebie, jednakże jedna cecha nie jest w stanie odmienić całego życia. Żeby osiągnąć szczęście, trzeba wejść po drabinie, która składa się z wielu szczebli. Jednym z nich jest cecha, którą dzisiaj omawiam.

CZYM JEST PEWNOŚĆ SIEBIE?


Pewność siebie to cecha, dzięki której posiadamy poczucie własnej wartości, znamy swoje zalety (doceniamy je wtedy bardziej niż  wady) i rozpoczynamy nowe zadania z nastawieniem, że uda nam się wszystko co planowaliśmy (po prostu nasze myśli są pozytywne). Pewność siebie dzieli się na dwie części: zewnętrzną (to co pokazujemy innym) i wewnętrzną (to co naprawdę czujemy). Oba te elementy są dla siebie bardzo ważne i żaden z nich nie obejdzie się bez drugiego. Możemy całymi latami kreować zewnętrzną  pewność siebie, a w środku być tak naprawdę przestraszeni i niegotowi do podjęcia działania. Jeżeli chcesz być kimś dobrze postrzeganym musisz przede wszystkim zacząć od poczucia własnej wartości. Jeżeli będziesz czuł się dobrze we własnym ciele, to będziesz o jeden krok do przodu. DLACZEGO LUDZIE NIE WIERZĄ WE WŁASNE SIŁY?


Coraz rzadziej można spotkać kogoś pewnego siebie. Jaki jest tego powód? Człowiek, któremu od dziecka wmawiano, że jest nieudacznikiem, nie jest w stanie  osiągnąć czegokolwiek w dzisiejszym świecie. Taka osoba, nie potrafiąc czegoś zrobić, podda się. Skoro nikt w niego nie wierzy, to czemu sam ma to robić? Dlatego NIGDY nie dajcie sobie wmówić, że nie jesteście w stanie czegoś zrobić. BRAK PROBLEMÓW U LUDZI SUKCESU?


To nieprawda, ludzie sukcesu też miewają gorsze dni. Zaciekawił mnie ostatnio wywiad z psychologiem sportowym Mateuszem Grzesiakiem. Powiedział w nim, że problemy są jak sztangi na siłowni. Żeby móc się rozwijać (budować muskulaturę), musimy brać coraz większe odważniki. Nie można też przesadzić, ponieważ zbyt ciężki sprzęt może nas zabić. Ludzie pewni siebie też mają swoje problemy, jednak nie poddając się przy drobnych trudnościach, są w stanie poradzić sobie nawet z największymi z nich.SPOSOBY BUDOWANIA PEWNOŚCI SIEBIE • Postawa ciała - ludzie są wzrokowcami, więc liczy się pierwsze wrażenie. Musisz być wyprostowany, chodzić pewnie i się nie bać.


 • Kontakt wzrokowy - utrzymując kontakt wzrokowy dajesz do zrozumienia, że jesteś zainteresowaną, konkretną osobą, która wie czego chce.

 • Uśmiech - ludzie uśmiechnięci są odbierani sympatyczniej. W końcu wszyscy lubimy, gdy ktoś się do nas uśmiecha.

 • Poznanie własnego "ja" - żeby być zdecydowanym, musisz wiedzieć czego chcesz, musisz też znać swoje zainteresowania, umiejętności i zdolności.

 • Oddziel rzeczywistość od wyobrażeń - każdy lubi marzyć, ale powinieneś znać granice. Nie przesadzaj z fantazjowaniem, to tylko utrudni sprawę.


1 komentarz:

 1. W sumie sądzę, że masz dużo racji w tym co napisałeś. Pewność siebie jest bardzo ważna, mówię z doświadczenia :)
  Pozdrawiam :)
  www.patrycjaguzek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń